Kiedy likwidacja spółki osobowej nie jest konieczna mimo zakończenia jej działalności?
Przepisy przewidują możliwość uzgodnienia przez wspólników innego sposobu zakończenia działalności spółki niż likwidacja. Tego typu porozumienie powinno zawierać m.in. decyzję co do podziału majątku spółki oraz warunki spłaty ewentualnych zobowiązań.
Istnieje kilka sposobów rozwiązania spółek osobowych, czyli tzw. jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Spółkę jawną, partnerską czy komandytową obowiązują w tym przedmiocie podobne reguły. Wyjątkiem jest natomiast spółka komandytowo-akcyjna, do której z uwagi na jej specyfikę zastosowanie znajdują zasady dotyczące spółki akcyjnej, z tego względu ten typ spółki nie jest przedmiotem dalszych rozważań.
1. Przesłanki rozwiązania spółki
Przyczyny zakończenia bytu spółki osobowej mogą być różnorakie, począwszy od ustawowych takich jak jednomyślna uchwała wszystkich wspólników, ogłoszenie upadłości, śmierć jednego ze wspólników czy też wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika. Wspólnicy mogą również sami przewidzieć i uzgodnić w umowie spółki w jakiej sytuacji rozwiążą spółkę, np. osiągnięcie jej celu gospodarczego. Takim powodem może być też prawomocne orzeczenie sądu wydane w sprawie zainicjowanej przez wspólnika wnoszącego o rozwiązanie spółki z ważnego powodu, np. naruszeń dokonanych przez innego wspólnika.
Należy jednocześnie zaznaczyć, iż nie wszystkie wskazane przyczyny mają charakter bezwzględny, ponieważ w przypadku niektórych z nich, np. śmierci czy upadłości wspólnika, wypowiedzenia umowy spółki pozostali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta